Wertykulacja Bielsko-Biała i Aeracja Bielsko-Biała

Po okresie zimowym stan trawników zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Większość z nich wymaga intensywnej pielęgnacji, która pozwoli odzyskać dawny, estetyczny wygląd. W tym celu stosować można różne zabiegi. Do najpopularniejszych należą:

  • wertykulacja Bielsko-Biała
  • aeracja Bielsko-Biała

Czym różnią się one od siebie?

Wertykulacja jest procesem, którego głównym założeniem jest napowietrzanie gleby i oczyszczanie trawnika z filcu, dzięki zastosowaniu noży umiejscowionych na wałkach. Zabieg ten wykonywany jest zazwyczaj w okresie wiosna i jesień. Aeracja polega natomiast na wykonywaniu okrągłych otworów przy pomocy kolców. Zabieg ten ma na celu poprawę dostępu wody i powietrza do korzeni, a w rezultacie rozluźnienie gleby. Aeracja może być wykonywana znacznie częściej niż wertykulacja. Rezultaty działań widoczne są szczególnie w przypadku regularnie użytkowanych trawników.

Usługi Ogrodniczo-Porządkowe
Marcin Kobiela

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w promieniu 40km od centrum Bielska-Białej!

Tel: 797 358 610
E-Mail: kontakt@ogrody.bielsko.pl

Koszenie trawników Bielsko-Biała

Wertykulacja Bielsko-Biała – na czym polega?

Wertykulacja trawnika to niezbędny do wykonania proces na początku wiosny. Polega on na usunięciu z powierzchni trawnika zbędnych resztek darni, tzw. filcu. To warstwa obumarłych roślin, która uniemożliwia prawidłowe nawilżenie i dotlenienie gleby – a w efekcie wzrost nowych pędów trawy. Ponadto, filc często stanowi środowisko rozwojowe dla bakterii chorobotwórczych i grzybów, które mogą trwale uszkodzić głębokie warstwy murawy.

Metody działania – wertykulacja Bielsko-Biała

W przypadku niewielkich powierzchni najlepiej jest zastosować wertykulator elektryczny. Cechuje się on cichą pracę, która może być dostosowana do Twoich potrzeb. Możesz zatem ustawić preferowaną wysokość cięcia, co pozwoli uzyskać korzystny wygląd trawnika. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych wertykulatorów za jednym zamachem będziesz mógł oczyścić nawet 50 cm trawnika!

Jeśli natomiast posiadasz większy trawnik to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w wertykulator spalinowy, który nie musi być podłączony do prądu, co pozwala znacznie zwiększyć zakres działań. Jego mechanizm bazuje na silniku o pojemności 127 cm3, który gwarantuje wydajność i efektywność.

W swojej pracy wykorzystujemy zarówno wertykulatory elektryczne, jak i wertykulatory spalinowe. W zależności od potrzeb dostosowujemy urządzenia do charakterystyki ogrodu i wybieramy optymalne rozwiązania, bazując na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu.

Aeracja Bielsko-Biała – druga forma pielęgnacji

Głównym celem aeracji trawników jest napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Na skutek aeracji zwiększa się elastyczność trawnika, a trawa zostaje pobudzona do wzrostu. Efektem tego jest zwiększenie masy korzeniowej murawy. Aeracja poprawia strukturę gleby bezpośrednio pod murawą, umożliwiając bardziej efektywne wnikanie wody i nawozów. Pozwala to zwiększyć możliwości regeneracyjne trawnika, tworząc jednocześnie gęstą i wyrównaną darń.

Aeracje wykonujemy przy pomocy aeratora, czyli urządzenia wyposażonego w specjalne rurki. Istnieją dwa optymalne okresy do nakłuwania gleby – okres wiosenny (marzec-maj) i jesienny (sierpień-listopad).

Rodzaje działań – aeracja Bielsko-Biała

Przed przystąpieniem do wykonania aeracji powinniśmy skosić trawnik do poziomu około 3 cm, zgrabić resztki trawy i skrupulatnie podlać trawnik. W obu przypadkach tok działania stanowi podstawę do obu rodzajów aeracji, spośród, których wyróżniamy:

– Aeracje płytką – zabieg stosowany na każdym rodzaju trawnika, w szczególności na trawnikach ozdobnych. W ich przypadku stosujemy aerator o otworach od 2 do 3 centymetrów. Zabieg ten umożliwia rozpulchnienie wyłącznie wierzchniej warstwy gleby. Wykorzystujemy ją zazwyczaj wtedy, gdy widzimy, ze trawnik ma problem z wchłanianiem wody po opadach.

– Aeracje głęboką – znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku trawników, które użytkowane są bardzo intensywnie. W ich przypadku wykonujemy otwory na głębokość 8 cm. W przypadku gleb piaszczystych możemy wykonywać aeracje przy użyciu zwykłych wideł. Z kolei w przypadku ciężkich gleb najlepiej zastosować aerator mechaniczny. Po zakończeniu działań rozsypujemy na trawniku piasek, w celu rozluźnienia wykonanych otworów.

Skontaktuj się z nami już dziś!

Jako Ogrody Kobiela od wielu lat zajmujemy się kompleksową pielęgnacją ogrodów. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu możemy zapewnić najwyższą jakość usług, dostosowaną do Państwa potrzeb i charakterystyki danego trawnika. Chętnie doradzimy wybór odpowiednich przedsięwzięć i zaproponujemy wielomiesięczną lub wieloletnią strategię działania. Zaproponujemy, w jakim okresie przeprowadzić konkretne działania i podejmiemy się fachowej realizacji.

aeracja Bielsko-Biała